Egzamin ósmoklasisty - wytyczne dla zdjacych

Wytyczne dla zdających

Egzamin Ósmoklasisty

16-18.06.2020r.

Poza standardowymi wytycznymi, przekazanymi uczniom w kwietniu 2020r. wprowadza się następujące regulacje związane z przeciwdziałaniem i zapobieganiem COVID-19.

• Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły), bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
  • Zdający, nauczyciel oraz każda inna osoba uczestnicząca w przeprowadzaniu egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
  • Zdający dostarcza podpisane przez rodzica / prawnego opiekuna oświadczenie oraz zgodę, które będą przesłane na adres mailowy rodzica .
  • Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły.
  • Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.
  • Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych, linijki. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.
  • Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą. Butelka z wodą powinna być pozbawiona etykiety. Po wejściu do sali i zajęciu miejsca uczeń stawia butelkę na podłodze przy nodze stolika.
  • Na terenie szkoły nie ma możliwości zapewnienia posiłków.
  • Czekając na wejście do szkoły  i sali egzaminacyjnej zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m – wg wyznaczonych linii) oraz mają zakryte usta i nos.
  • Egzamin odbędzie się w sali plastycznej. Miejscem zbiórki i poczekalnią dla uczniów jest sala gimnastyczna oraz przygotowane tam i podpisane krzesła. Reczy osobiste (np. telefon) będą pozostawiane w strunowych woreczkach plastikowych, zamkniętych w osobnych pudełkach. Po zakończeniu egzaminu uczniowie będą odbierali swoje wyposażenie. Wejściem wyznaczonym dla uczniów są drzwi od strony sali gimnastycznej. Uczniowie stawiają się punktualnie w dniu egzaminu w następujących odstępach czasu:

nr dziennika

godzina

8:10

8:15

8:20

8:25

8:30

8:35

8:40

8:45

• Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą – w szczególności w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły,
    z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających. Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).
  • Numer stolika, który zajmie uczeń w sali egzaminacyjnej, losuje przewodniczący zespołu nadzorującego w obecności zdającego.
  • Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
  • podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie
  • wychodzi do toalety
  • kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.

• Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku / stanowisku egzaminacyjnym (w przypadku zdających) lub kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc (w przypadku członków zespołu nadzorującego i innych osób zaangażowanych w przeprowadzanie egzaminu w danej sali).
  • Zdający, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką, mogą nosić przyłbicę albo, jeżeli nie mogą również korzystać z przyłbicy, przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej. W takiej sytuacji minimalny odstęp, jaki musi zostać zachowany pomiędzy samymi zdającymi oraz zdającymi i członkami zespołu nadzorującego, wynosi 2 m.

Sytuacja, w której dany zdający ze względów zdrowotnych nie może zakrywać ust i nosa, powinna zostać zgłoszona dyrektorowi szkoły nie później
niż do 29 maja 2020 r.

• Należy unikać tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu.
  • Po zakończeniu egzaminu uczniowie są wypuszczani z sali egzaminacyjnej pojedynczo w 5minutowych odstępach czasowych. Uczeń zobowiązany jest odebrać swoje rzeczy i natychmiast opuścić teren szkoły – udać się do domu.

Po opuszczeniu sali przez wszystkich uczniów (za wyjątkiem osoby, która pozostaje do momentu zamknięcia koper bezpiecznych) rozpoczyna się procedura pakowania prac uczniów.

• zdający wrażeniami po egzaminie dzielą się między sobą z wykorzystaniem mediów społecznościowych, komunikatorów, telefonicznie, a unikają spotkań w grupie, np. przy wejściu do szkoły.